• Polski
 • Italiano
 • English
 • Psychoterapia Gestalt

  Co to jest psychoterapia?

  Psychoterapia jest leczniczym działaniem, które ma za zadanie usunąć lub zmniejszyć dolegliwości doświadczane przez pacjenta oraz usunąć ich przyczyny lub mechanizmy podtrzymujące.

  Wbrew utartym przekonaniom psychoterapia nie jest formą leczenia „chorych psychicznie”, ani też sposobem na uzyskanie wskazówek „co mam zrobić ze swoim życiem”. Na terapię zgłaszają się osoby, które cierpią z powodu destrukcyjnych emocji czy zachowań i poszukują pomocy w rozwiązaniu życiowych trudności. Chcą doświadczać większej radości z życia i budować satysfakcjonujące relacje z ludźmi.

  Psychoterapia to cykl spotkań z psychoterapeutą, polegających na rozmowie i analizie problemu pacjenta. Terapeuta pomaga pacjentowi lepiej zrozumieć samego siebie i swoje funkcjonowanie (m.in: emocje, zachowania, relacje z bliskimi). Pomaga także znaleźć sposób na lepsze radzenie sobie z problematyczną sytuacją, której doświadcza pacjent.

  Terapeuta nie udziela wskazówek ani porad jakie życiowe decyzje pacjent powinien podjąć. Korzystając z wiedzy psychologicznej i oddziaływań terapeutycznych (m.in. zadawanie odpowiednich pytań, stosowanie technik terapeutycznych, ćwiczeń i zadań domowych, wzbudzanie emocji, sugestię) pomaga pacjentowi samemu uzyskać odpowiedź na ważne pytania.

  Podczas terapii pacjent pośrednio nabywa także nowe umiejętności i odkrywa np. jak lepiej radzić sobie ze stresem, jak budować satysfakcjonujące relacji z innymi, jak odczuwać i konstruktywnie wyrażać emocje i potrzeby.

  Istotnym czynnikiem leczącym w psychoterapii jest życzliwa, oparta na zaufaniu relacja z terapeutą, dlatego wybór odpowiedniego terapeuty jest kluczowy.

  www.szukamterapeuty.pl