• Polski
 • Italiano
 • English
 • Psychoterapia Gestalt

  Długość trwania terapii i koszty

  Psychoterapia wymaga sporego zaangażowania – swojego czasu, energii i często również pieniędzy (dostęp do bezpłatnej psychoterapii jest ograniczony). Kiedy wyobrazimy sobie, że przez najbliższe kilka miesięcy, a może nawet kilka lat będziemy regularnie omawiać trudne tematy, dotyczące naszego życia i jeszcze przyjdzie nam za to sporo zapłacić – często nie mamy odwagi i motywacji, by podjąć takie wyzwanie. Zdarza się także, że rozpoczynamy terapię i szybko z niej rezygnujemy, rozczarowani, że jeszcze nie czujemy pozytywnych efektów pracy.

  Psychoterapia jest procesem, prowadzącym do głębokich zmian w doświadczaniu i funkcjonowaniu człowieka, co wymaga zaangażowania i czasu. Pragnienie, by proces ten przebiegł jak najszybciej, jest zupełnie naturalne, jednak terapeuta, mimo swoich najlepszych chęci, nie jest w stanie przyspieszyć pojawienia się upragnionych zmian w życiu pacjenta.

  Psychoterapię można porównać do budowy domu czy gruntownego remontu starego mieszkania. Najpierw marzymy o swoim nowym domu czy pięknym, wygodnym mieszkaniu. Następnie rozmyślamy, jak zrealizować nasze marzenie, czy mamy na to czas, pieniądze i jesteśmy w stanie zaangażować się w pracę. Potem szukamy ekspertów, którzy nam pomogą tę wizję zrealizować, podpowiedzą, jak się buduje solidne domy, gdzie kupić najlepsze materiały, od czego zacząć remont, naprawę. Krok po kroku patrzymy, jak nasza wizja się realizuje – wymaga to cierpliwości, zaangażowania, energii. Od naszego nastawienia zależy czy będziemy czerpać radość z przebudowy, tworzenia, porządkowania czy uznamy to za mozolną pracę, będziemy sfrustrowani, że tak powoli idzie i że nikt za nas nie chce wyręczyć. W psychoterapii możemy liczyć na ogromne wsparcie eksperta-terapeuty, który, jeśli tylko my wytrwamy, dołoży wszelkich starań, by pomóc nam zrealizować marzenie.

  Ile terapia będzie trwała?Czas trwania terapii jest zróżnicowany w zależności od podejścia teoretycznego w jakim terapia się odbywa i złożoności problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Są nurty krótkoterminowe, gdzie terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy (np. podejście poznawczo -behawioralne, terapia neurolingwistyczna) i długoterminowe, zakładające współpracę trwającą rok, a nawet kilka lat (np. terapia analityczna). Częstotliwość spotkań waha się od jednej sesji na tydzień lub na dwa tygodnie, aż po 5 spotkań w każdym tygodniu. Na pierwszej wizycie u psychoterapeuty temat długości trwania terapii i częstotliwość spotkań są omawiane – terapeuta po wysłuchaniu z jakim problemem pacjent się zgłasza, wstępnie ocenia planowany przebieg terapii. Niektórzy terapeuci umawiają się z pacjentem na określoną liczbę spotkań, niektórzy tylko wstępnie oceniają możliwy czas trwania procesu.

  Możliwość i tempo osiągnięcia pozytywnych zmian zależy od wielu czynników (m.in: złożoności problemu, zaangażowania i motywacji pacjenta, zdolności adaptacyjnych i wiary w zmianę) i żaden specjalista nie będzie w stanie dokładnie tego procesu przewidzieć. Po kilku spotkaniach pacjent będzie najprawdopodobniej mógł już ocenić czy terapia przynosi mu korzyści, czy widzi pewne zmiany i czy czuje, że jest to dla niego cenne doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że już po tych kilku sesjach poczuje się znacznie lepiej, będzie jednak świadomy czy praca, jaką wkłada w terapię jest wartościowa i przybliża go do rozwiązania problemów.

  Ile terapia kosztuje?Istnieją miejsca, w których profesjonalna terapia jest bezpłatna, np. jest refundowana przez NFZ lub gminę, fundację (m.in: Poradnie Zdrowia Psychicznego, szpitale psychiatryczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, państwowe ośrodki intensywnej psychoterapii, ośrodki pomocy prowadzone przez organizacje kościelne bądź fundacje i stowarzyszenia, ośrodki psychoterapeutyczne przy szkołach wyższych). Możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy są ograniczone, ze względu na niewielką liczbę dostępnych miejsc i długi okres oczekiwania na wizytę (czasami na wizytę czeka się kilka miesięcy).

  W prywatnych ośrodkach i gabinetach psychoterapia jest odpłatna. Ceny wahają się w zależności od regionu Polski i formy psychoterapii (np: terapia rodzinna jest zazwyczaj droższa niż sesje indywidualne, terapia grupowa jest najtańsza). Warto wziąć pod uwagę także częstotliwość spotkań – jeśli zdecydujemy się na terapię 5 razy w tygodniu, zapłacimy więcej niż wtedy, gdy sesje będą się odbywały raz na tydzień. Być może jednak intensywna terapia będzie w naszym przypadku skuteczniejsza i warto te pieniądze zainwestować. Cena godzinnej sesji psychoterapii w różnych miastach Polski może wynieść od około 80 zł po nawet 200-300 zł (średnio około 120 zł za godzinę). Koszt terapii i warunki płatności (raz na miesiąc czy po każdej sesji, gotówką czy przelewem, w sekretariacie czy bezpośrednio u terapeuty) są omawiane na pierwszym spotkaniu. Istotne jest także ustalenie warunków odwoływania wizyt – niektórzy terapeuci wymagają opłaty za sesję, nawet jeśli pacjent nie wziął w niej udziału (jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę zaangażowanie pacjenta, by np. nie odwoływał sesji, gdy gorzej się czuje – omówienie tego na spotkaniu może być kluczowe dla jego zdrowienia).

  Długość trwania terapii, częstotliwość spotkań, kwestie finansowania i odwoływania wizyt powinny być omówione na początku terapii i zaakceptowane przez pacjenta. Nieomówione mogą negatywnie wpłynąć na przebieg terapii, pozostawiając w kliencie wątpliwości i rzutując na relację z terapeutą.

  https://szukamterapeuty.pl